İzleyiciler

15 Nisan 2012 Pazar

POLYESTER SAHTE BALIK DENEMELERİ

MERHABA ARKADAŞLAR
Bir çok zamandır sahte balık çalışmalarına ilgi duymaya başlamıştım ve bunun neticesindede benim için güzel bir hobi oldu. bir çok yabancı ve yerli siteleri araştırırken bu hobinin ülkemizde pek fazla ilgi olmadıgını anladım oysaki yine ispanya,italya,portekiz,amerika ve japonya gibi ülkelerde bu sahte balık konusunda okadar ustalar varki her biri bir birinden dağerli sahte balıklar yapmakta ve bunlar ile güzel avlar gerçekleştirmekteler.
Toplasan belkide bizim ülkemizde ticari değilde, hobi olarak bir elin parmaklarını geçmez yapan arkadaşlar aklıma gelen Özcan abi ve sevgili Cömert kardeşim ve diger doslarımızın çalışmaları olmuştur kendilerine has yine ayrı ayrı teşekkürler bizlere katkılarından dolayı .

Yine internet üzerinden araştırma yaparken 2010 yılında rast gelen Japon usta Ginei çalışmaları bana ilham kaynağı olmuştu estetik görüntü mükemmel ötesi ,http://ginei-handmade-lure.blogspot.com/ ne kadarda bu işte uzman olmasamda denemem gerektiğini düşündüm farklı arayışlara dalmıştım Japon ustamız kadar olmasakta onun tarzı hoşuma gitmişti, bunu bizim GES Gelibolu yada cam sahte ile birleştirmekti bu sahteyi bizlere tanıtan Tayyar abiye, Turgay SEZGİNE,Burak ve Burç KARADENİZE ayrıca teşekkürler , bu çalışmaları yaparkende milimetrik hatalar olmakta ne ile karşılaşacağımı bilmemekteydim ve zaman içinde deneme yanılma yöntemi ile bir çok aşamayı soruları ile birlikte geçtik ve polyester kaplama sahteyi hiç olmassa tesadüfte olsa çift yüzüş sağladık. tabiki bir kaç sahte denemesi daha olacak

Ama bunlar yetmedi, iç maketin çok uğraştırdığı belliydi,her seferinde iç makette aynı ayarı tutturamazdım balsa ağacının işlenmesi kolay el işçiliği zor, başka bir şeyler düşünmeye başlamıştım bunun içinde polyester döküp bunun ağaç yerine geçmesini sağlamaktı ve bana görede oldu ilk denememe rağmen bu uygulamayı dahada iyi bir hale getirmek olacak bundan sonra, nede olsa yeni başladık sayılır, zamanla bu sorunlarıda aşacağım kanatindeyim. bvelki,de bir gün en güzel levrekleri bu sahteler ile yakalarız inşallah.

tüm bu hobi ile uğraşan yerli ve yabancı dostlara teşekkürler.

ÖZELLİK: POLYESTER DIŞ KAPLAMA. 30 DK EPOKSİ
NEO MUKLATIS BİR ADET 6 MM ÇELİK BİLYE ÜÇ ADET 6 MM ÇAP

AĞIRLIK 20 GR GAGALI

BİRAZ HATALAR VAR EPOKSİDEN KAYNAKLANAN ZAMANLA ONLARDA DÜZELİRGÜRGEN AĞACINDAN ANA MODEL
KALIP TAHTASI İLE KALIBA ALINIŞI

RTV 2 KALIP SİLİKONU DÖKÜLMÜŞ

KALIP SİLİKONUNU ORTADAN İKİYE AYIRIYORUZ
YANLARDAN AÇIYORUZ TAHTA ANA MAKETİ ÇIKARIYORUZŞEFFAF POLYESTER DÖKÜYORUZ , BOYA KATIP POLYESTERİ RENKLENDİRE BİLİRSİNİZ

DÖKÜLEN POLYESTERİ KALIPTAN ÇIKARIYORUZ

TEMİZLEME VE TESVİYE SONRASI

ANA MODEL VE POLYESTER SAHTENEO MUKLATİS BİLYELER VE İĞNE YERLERİ
EPOKSİ İLE YAPIŞTIRMA SÜREÇİ


YAPIŞTIRMA 5 DK EPOKSİ


TESVİYE BİTMİŞ BOYAMA İŞLEMİNE HAZIR
YANAK YÜZEYİ VE MASKELEME


ELDE BOYAMA


3 yorum:

  1. elinize sağlık ,rtv2 silikonu nerden ve kaça aldınız

    YanıtlaSil
  2. Hocam çok kötü olmuş,balığı ürkütmekten başka işe yaramaz bence...

    YanıtlaSil
  3. Tebrik ediyorum. Boyama geliştirilebilir. Asıl önemli olan yüzüşü. Halkaları nereden temin ettiniz acaba?

    YanıtlaSil